این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد
News

NEWS

شصت درصد نیاز کشور به داروهای مشتق از پلاسما در داخل تامین می شود

 
وزیر بهداشت:

60 درصد نیاز کشور به داروهای مشتق از پلاسما در داخل تامین می شود

 

هاشمی گفت: خون‌های اهدایی‌ به وسیله‌ مردم به کشور دیگری صادر نمی‌شود و این کار ممنوع است.

 

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  حسن قاضی‌‌زاده هاشمی وزیر بهداشت صبح امروز در مراسم چهاردهمین‌ اجلاس سالانه انجمن آسیایی‌ طب انتقال خون و چهارمین‌ کنگره بین‌المللی طب انتقال خون که در پژوهشگاه نیرو برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در کشورمان خون اهدایی به وسیله مردم خیّر‌ و نوع‌دوست به سایر کشورها صادر نمی‌شود و اهدای خون نیز به دیگر کشورها نداریم زیرا این کار ممنوع است.

وی ادامه داد: خون مردم ایران برای ایرانیان است البته ممکن است در اثر بروز حادثه‌ای ما میزبان‌ مردمانی از کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، یمن باشیم همانطور که در یک زمانی مجروحان غزه‌ برای درمان به کشور منتقل می‌شدند و مردم ایران با اطمینان خاطر و با همان نگاه انسانی و ایمانی خون خود را اهدا می‌کردند.

باید داروهای با منشا پلاسما را در اختیار بیماران قرار دهیم

وی اظهار کرد: عده‌ای از مبتلایان به بیماری‌های خونی از بدو تولد برخیاز فاکتورهای‌ خونی را ندارند و دچار مشکلات انعقاد خون و سلولی‌ هستند که نیازمند داروهای تولید شده از فرآورده‌های خونی هستند و به همین دلیل باید داروهای‌ با منشأ پلاسمای‌ خون برای بیماران تأمین شود‌.

وزیر بهداشت اضافه کرد:  معتقدم مشتقات خون اهدایی مردم ایران باید  تهیه و به صورت دارو در اختیار بیماران نیازمند ایرانی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه داروی بیماران باید از خون مردم کشورمان‌ تهیه شود، افزود: خون مردم ایران دارای ویژگی خاصی است که ارزشمندتر‌ از هر خون دیگری است و ما باید از آن مراقبت‌ کنیم.

باید داروهای مشتق از پلاسما را در کشور تولید کنیم

وزیر بهداشت ادامه داد: تا کنون نتوانسته‌ایم 40 درصد داروهای مشتق از پلاسما را برای نیاز بیماران تهیه کنیم، امیدواریم که با توجه به تحولات انجام شده بخش خصوصی بتواند 40 درصد باقی مانده داروهای مشتق از پلاسما‌ را تأمین کند که علت محقق نشدن این امر عمدتاً سودجویانه‌ است.

وی گفت: من امیدوارم در آینده بتوانیم پالایشگا‌ه خون را راه‌اندازی کنیم.

در حال حاضر 60 درصد از داروهای مشتق از پلاسما در کشور تهیه و تأمین می‌شود و من امیدوارم هر چه زودتر 40 درصد باقی مانده نیز تهیه شود.

 


Join Congress

Reviewers Panel